Mange bæredygtige idéer ser lovende ud på papiret. Så viser udfordringerne sig. Og det er oftest, når idéerne skal omsættes til produktion i et industrielt miljø. Det er her, The Loop Factory Group kommer ind i billedet. De hjælper virksomheder med at teste, udvikle og industrialisere deres innovationer, så vejen fra idé til produkt bliver kortere - og chancen for succes større. Ved at kombinere praktisk udviklingsarbejde med digitale værktøjer som SOLIDWORKS omsætter de skitser til konkrete løsninger, der kan sættes i produktion.
Mere bæredygtige materialer og processer kræver nye måder at arbejde på. Det er den overbevisning, som The Loop Factory Group i Sverige bygger deres forretning på.
“Vi så tidligt, at mange virksomheder gerne vil omstille sig til mere bæredygtige materialer og processer, men mangler de rette rammer til at føre udviklingen hele vejen igennem,” fortæller Maria Ström, CEO hos The Loop Factory. Hun fortsætter:
“Vores rolle blev at skabe en platform, hvor innovation kan ske hurtigere og mere fokuseret, uden at miste fokus på, hvordan løsningerne faktisk skal fungere i praksis.”

I dag arbejder de med alt fra globale industrivirksomheder til mindre iværksættervirksomheder. Fælles for kunderne er ambitionen om at udvikle næste generation af produkter, teknologier og materialer.
“Vi udvikler ikke bare løsninger. Vi konstruerer dem, så de kan produceres, integreres og skaleres i en industriel sammenhæng,” tilføjer Maria.
Som en del af dette arbejde driver The Loop Factory et pilotlaboratorium, hvor prototyper kan fremstilles tidligt i udviklingsforløbet og testes under realistiske forhold. På den måde kan risici reduceres, inden der foretages større investeringer.
Fra idé til produktionsklare værktøjer med SOLIDWORKS
Udviklingsteamet består af syv medarbejdere, der arbejder i SOLIDWORKS inden for forskellige områder som produktdesign, værktøjskonstruktion, automatisering og mekanisk konstruktion.
Processen begynder typisk med et designforslag fra kunden, som tilpasses og videreudvikles, så det passer til den interne produktionsproces. Herefter udarbejdes 3D-modeller af presse- og stanseværktøjer samt 2D-tegninger af de enkelte komponenter, som efterfølgende fremstilles hos eksterne leverandører.

“I nogle tilfælde er der behov for forskellige typer hjælpeværktøjer i processen for at sikre høj kvalitet i det færdige produkt. Det løser vi ved at konstruere komponenterne i SOLIDWORKS og derefter 3D-printe dem internt,” fortæller Frederik Lindén, der er Development Engineer, Tooling and CAD. Han arbejder hos Yangi, en scale-up, som er udsprunget af The Loop Factory.
Tilgangen skaber en tæt forbindelse mellem konstruktion og produktion, fordi de digitale modeller kan omsættes direkte til fysiske værktøjer.
“De konstruktionsvalg, vi træffer i SOLIDWORKS, påvirker stort set alt. De danner grundlaget for vores produktionsværktøjer.”

“Det er afgørende, at vi selv kan udføre arbejdet”
Før SOLIDWORKS blev en del af deres digitale værktøjer, stod The Loop Factory over for en klar flaskehals: Uden deres egen CAD-platform var de nødt til at outsource konstruktion og udvikling af værktøjer og produkter.
Med en baggrund i bilindustrien og erfaring med CATIA V5 kunne Frederik genkende arbejdsgangen og så SOLIDWORKS som det naturlige næste skridt.
“Hvis vi ikke havde et CAD-system som SOLIDWORKS, ville vi ikke kunne udvikle vores værktøjer uden at være afhængige af en ekstern virksomhed. For os er det helt afgørende, at vi selv kan udføre det arbejde,” fortæller Frederik.
Med SOLIDWORKS kan teamet føre idéer hele vejen frem til prototyper og produktionsklart konstruktionsgrundlag. Det betyder, at de kan holde de kritiske dele af udviklingsarbejdet internt og komme hurtigere fra koncept til færdigt resultat.

Mere effektiv konstruktion og skalerbar udvikling
SOLIDWORKS spiller en særlig vigtig rolle i udviklingsprocessen, når teamet udarbejder produktionsdokumentation til værktøjer, både i kundeprojekter og interne udviklingsprojekter.
“Det giver os mulighed for at arbejde mere struktureret med 3D-modellering og konstruktion, hvor vi kan visualisere og iterere på løsninger tidligt i udviklingsprocessen,” forklarer Maria og fortsætter:
“Vi bruger det også til at konstruere værktøjer og udstyr til nye materialer og processer samt til at udarbejde tekniske tegninger, som kan bruges direkte i dialogen med produktionen og vores leverandører.”
I takt med at antallet af projekter vokser, bliver det afgørende hurtigt at kunne iterere mellem konstruktion og prototyper. Her hjælper SOLIDWORKS med at forkorte gennemløbstiderne og opnå højere præcision, så koncepter kan testes, videreudvikles og klargøres til produktion med mindre behov for omarbejde senere.

Fra idé til global gennemslagskraft
Fremadrettet vil The Loop Factory styrke sin rolle som facilitator for fremtidens bæredygtige værdikæder og hjælpe nye løsninger med at tage skridtet fra laboratoriet til industriel virkelighed.
“Vi vil være med til at sikre, at nye materialer, processer og teknologier ikke kun bliver udviklet, men også skaleret og implementeret industrielt,” fortæller Maria.
“Det handler om at få flere innovationer hele vejen fra idé til implementering og gøre bæredygtige løsninger til det naturlige valg – i industriel skala og med global gennemslagskraft.”
Startup-programmet gav hurtig adgang til SOLIDWORKS
Gennem Startup-programmet fik teamet hurtigt adgang til SOLIDWORKS og 3DEXPERIENCE.
“Startup-programmet er en rigtig god mulighed for at prøve løsningen af, før man betaler fuld pris,” fortæller Frederik Lindén, der er Development Engineer, Tooling and CAD, hos Yangi.