Norma Precision AB

SolidWorks har sikret kortere udviklingstid
Mere præcise konstruktioner
Konstruktionsfejl minimeres med simuleringer
Nye og gamle tegninger findes let med Enterprise PDM

SolidWorks Enterprise PDM gør det meget nemmere og hurtigere at finde den korrekte tegning.

UDFORDRINGEN

Norma er grundlagt i 1902 og er en af verdens førende producenter af ammunition; selskabet producerer omkring 23 millioner patroner i 70 kalibre hvert år. Førhen konstruerede de deres egne produktionsmaskiner med Autodesk Mechanical Desktop, men de ønskede at skifte til 3D af flere årsager: dels for at øge produktiviteten, og dels fordi det er svært at rekruttere nye udviklere uden 3D-software.

LØSNINGEN

Norma valgte SolidWorks som deres nye 3D CAD-software, fordi de ikke var tilfredse med, hvordan det tidligere CAD-system fungerede. SolidWorks blev desuden ofte brugt blandt deres underleverandører. Virksomheden har oplevet, at konstruktionerne er blevet forbedret og alt passer bedre sammen, nu hvor de bruger SolidWorks. De har også sparet tid i udviklingsprocessen, idet software fra SolidWorks giver mulighed for at køre simuleringer og teste tidligt i processen. Ved at importere 3D-emner fra underleverandørerne til virksomhedens egne 3D-modeller, kan de sikre sig, at delene kan arbejde sammen.
Norma anvendte SolidWorks Enterprise og Workgroup PDM allerede før de havde SolidWorks 3D CAD, og dette er en stor hjælp, fordi det er muligt at finde de korrekte tegninger og modeller hurtigt. Konstruktørerne bruger Enterprise-versionen og resten af virksomheden bruger Workgroup-versionen.